Informacja z uroczystego otwarcia Międzynarodowych Targów INTERGEO 2023, Berlin, 10-12 października 2023 r.

Data publikacji: 26.10.2023

Stowarzyszenie Geodetów Polskich dostało zaproszenie na uroczystości otwierające największe na świecie targi geoinformatyczne INTERGEO, które w tym roku odbywały się w Berlinie. Zaprosił nas bezpośrednio Prezydent DVW (Niemieckie Stowarzyszenie Geodezji, Geoinformacji i Gospodarki Gruntami, www.dvw.de) Prof. Dr. Inż. Rudolf Staiger, który w poprzednich latach był Prezydentem FIG (Międzynarodowej Federacji Geodetów).

Jako jedni z nielicznych zagranicznych stowarzyszeń mieliśmy okazję być bezpośrednio w centrum tych wydarzeń. Otwarcie zaplanowano w bardzo dostojnym budynku Muzeum Historii Naturalnej, pierwsze państwowe muzeum na świecie. W swoich zbiorach posiada kolekcję ponad 30 milionów eksponatów zoologicznychpaleontologicznych, mineralogicznych i innych. Najbardziej znanymi eksponatami są: największy zrekonstruowany i złożony szkielet dinozaura na świecie oraz najlepiej zachowany, skamieniały okaz wczesnego ptaka z rodzaju Archaeopteryx. Jest to największe muzeum historii naturalnej w Niemczech. Formalnie jest to część Uniwersytetu Humboldta w Berlinie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na uroczystość otwarcia przybyło około 150 gości, od przedstawicieli nauki, poprzez sponsorów, zaprzyjaźnionych sympatyków i geodetów. Powitanie gości i pierwsze przemówienia odnosiły się do kwestii związanych z ochroną klimatu, sztuczną inteligencją, czy jakże żywą konieczność ochrony naszego zawodu geodety. Przemawiały osoby z ministerstw i senatu. Bardzo ciekawą rozmowę poprowadzili prezes ESRI Pan Jack Dangermond, wiceprezydent Hexagon Pani Katherine Broder, wiceprezydent Trimble maping&surveying Boris Skopljak oraz dyrektor wykonawczy WGiC Pani Barbara Ryan.

 

 

Zadano im pytania wypełniające współczesne kwestie geomatyczne na świecie:

„Geoinformacja jest niezbędna w procesach podejmowania decyzji politycznych, społecznych i prywatnych. Jak w Twojej firmie realizuje się projekty, które wyraźnie to pokazują?”

„Znaczenie i wykorzystanie cyfrowych bliźniaków znacznie wzrasta w sektorze geoprzestrzennym.  Jaki to ma wpływ na Twoje portfolio, działania i korzyści dla Twoich klientów?”

„Cyfryzacja i sztuczna inteligencja rewolucjonizują nasze życie. Dokąd zmierza rozwój i jak świat staje się przez to „mądrzejszy”?”

Mnie osobiście tego typu pytania i praca nad nimi zdumiewa, bo jakże dalekie są one od codziennej pracy geodety, od problemów jakie mają znaczny wpływ na nasze aktualne kroki i decyzje. I tu otwiera się inny punkt widzenia, że jednak one mają sens, że zaraz „decydenci” tego świata będą szukali pomocy w rozwiązaniu spraw o jakich codziennie nie rozmawiamy. Zderzymy się z automatyzacją procesów, zmianami społecznymi, globalnym zapotrzebowaniem na dane przestrzenne, które są strategicznymi w szerszym spektrum naszej geodezyjnej pracy. Wówczas nasze codzienne zmagania z jakością danych geoprzestrzennych nabiorą innego wymiaru. Z sensem pokaże się dobre i kierunkowe wykorzystanie sztucznej inteligencji, a wszelkie zagrożenia „nowego świata” staną się przyjazne. Z tymi kwestiami (specjalnie ich nie rozwijam) pozostawię Państwa na dalszy czas i kolejne targi Intergeo. Pozostańmy w kontakcie i najlepszych, dla nas relacjach. Warto.

 

 

Mgr inż. Tomasz Malinowski

Wiceprezes SGP, geodeta.

MB