Obchody GISDay 2015 w Katowicach przeszły już do historii.
18 listopada 2015 r. w dniu święta użytkowników i pasjonatów systemów informacji geograficznej obchodzonego na całym świecie od końca lat ’80 ubiegłego wieku, w nowoczesnych wnętrzach Muzeum Śląskiego w Katowicach odbyła się konferencja pt. „Modelowanie otaczającej nas przestrzeni z wykorzystaniem narzędzi GIS”, której organizatorem był Wojewódzki Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Katowicach.
Podróż po świecie GIS-u rozpoczęliśmy od dalekiego Spitsbergenu gdzie tak wiele polskich akcentów i polskich naukowców pracujących na tym odległym lądzie przybliżył nam uczestnik wypraw dr inż. Leszek Kolondra z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Stamtąd powróciliśmy załogowym statkiem latającym wykonując skanowanie laserowe nad obszarem naszego kraju by omówić jego Informatyczny System Ochrony (ISOK) współtworzony przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii, prezentowany przez mgr inż. Adama Andrzejewskiego. W dalszą podróż do tzw. ery BigData zabrał nas dr inż. Adam Iwaniak z Wrocławskiego Instytutu Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji wskazując dobre praktyki wykorzystania informacji przestrzennej w dobie lawinowego wzrostu ilości danych. Danych które zgromadzono m.in. w bazie BDOT10k prezentowanych przez mgr inż. Alicję Kulkę Dyrektor WODGIK w Katowicach i wykorzystywanych w Otwartym Regionalnym Systemie Informacji Przestrzennej (ORSIP) utworzonym dla województwa śląskiego a zaprezentowanym przez mgr inż. Piotra Wojnowskiego. Schodząc bliżej ziemi kolejnym tematem była leśna numeryczna mapa w prezentacji pana mgr inż. Krzysztofa Majsterkiewicza i mgr inż. Juranda Irlik z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz ochrona przyrody z wykorzystaniem geoinformacji przybliżona przez mgr inż. Przemysława Skrzypca z Reginalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Z racji usytuowania muzeum na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice nie sposób było pominąć tematyki systemów informacji geograficznej w górnictwie, które zostały omówione w prezentacji prof. nzw. Pol. Śl. dr hab. inż. Violetty Sokoła -Szewioła z Politechniki Śląskiej przedstawionym przez doktoranta mgr inż. Andrzeja Zygmuniaka. Ukłonem w stronę gospodarza obiektu, w którym gościliśmy w tym dniu, była prezentacja firmy ESRI Polska wygłoszona przez mgr inż. Marcina Paź poświęcona wykorzystaniu GIS-u w muzeum, którego budynki oraz wieżę wyciągową szybu kopalnianego mogliśmy podziwiać w trakcie prezentacji mgr inż. Jacka Siedlika z MGGP Aero Sp. z o.o. i dzięki zdjęciom z portalu ukosne.pl. Wspomnianą wieżę planowaliśmy dzięki uprzejmości firmy Geotronics Polska Sp. z o.o. i mgr inż. Tomaszowi Koza pomierzyć skanerem laserowym a wszystko uwiecznić na zdjęciach wykonanych bezzałogowym statkiem latającym który przywiózł na naszą konferencję dr inż. Paweł Ćwiąkała z Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie. Ze względu na pogodę w tym dniu pomiar laserowy przeprowadzony został na sali konferencyjnej na której też zaprezentowany został w/w bezzałogowy statek latający.
Wśród przybyłych 320-stu gości byli reprezentanci administracji geodezji wraz z Geodetą Województwa Śląskiego mgr inż. Andrzejem Figasem, Geodetą Województwa Małopolskiego mgr inż. Maciejem Antosiewiczem i Śląskim Wojewódzkim Inspektorem Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego mgr inż. Mirosławem Puzia, Wiceprezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich oraz redaktor naczelną Przeglądu Geodezyjnego dr inż. Ludmiłą Pietrzak, pracownicy naukowi, pracownicy administracji m.in. planowania przestrzennego, ochrony środowiska, pracownicy straży pożarnej, wodociągów, uczniowie szkół średnich wraz z opiekunami, studenci.
W dniu tym Katowice stały się dobrym miejscem do wymiany doświadczeń, opinii i przyczyniły się do nawiązania współpracy oraz zaowocują innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie użytkowania nowoczesnych narzędzi GIS. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja spełniła oczekiwania i spośród wygłoszonych 13-stu referatów urozmaicanych filmami oraz poczuciem humoru zaproszonych Prelegentów i każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Opracowanie Jolanta Gąszczak i Alicja Kulka.
W.K.