Spotkanie z p.o. Głównego Geodety Kraju Panią Aleksandrą Jabłonowską – 12 sierpnia 2016 r.
Z inicjatywy p.o. Głównego Geodety Kraju Pani Aleksandry Jabłonowskiej, dnia 12 sierpnia 2016 r., odbyło się spotkanie GGK z przedstawicielami Stowarzyszenia Geodetów Polskich. W spotkaniu, ze strony Stowarzyszenia, uczestniczyli: Stanisław Cegielski – Prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich; Ludmiła Pietrzak – Wiceprezes Stowarzyszenia, Redaktor Naczelna Przeglądu Geodezyjnego, Janusz Walo – Członek Prezydium ZG SGP i Włodzimierz Kędziora – Sekretarz Generalny SGP.
Przedstawiciele Stowarzyszenia zwrócili uwagę na problemy dotyczące naszej branży i zaproponowali ich rozwiązania. Zdaniem Stowarzyszenia należy pilnie uporządkować i poprawić Prawo geodezyjne i kartograficzne.
W pierwszej kolejności Stowarzyszenie proponuje poprzez szybką nowelizację prawa doprowadzić do:
- Likwidacji licencji na udostępniane materiały z zasobu dla geodetów zgłaszających prace geodezyjne.
- Uproszczenia systemu naliczania opłat za udostępniane materiały z zasobu poprzez wprowadzenie dla geodetów uprawnionych ryczałtów.
- Skrócenia terminu weryfikacji dokumentacji geodezyjnej przekazywanej do pzgik dla małych obiektów do 3 dni, a dla dużych nie dłużej niż 14 dni.
- Ograniczenia zakresu danych geodezyjnych, podlegających przekazaniu do zasobu.
- Doprowadzenia do jednej definicji budynku w przepisach geodezyjnych i budowlanych.
Stowarzyszenie proponuje równolegle rozpocząć prace nad nowym Prawem geodezyjnym i kartograficznym i rozważyć uwzględnienie w nim następujących propozycji:
- Reorganizacji modelu Służby Geodezyjnej i Kartograficznej w celu stworzenia „pionowych” struktur.
- Podporządkowania Głównego Geodety Kraju bezpośrednio Prezesowi Rady Ministrów.
- Włączenia do ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne następujących zagadnień geodezyjnych i kartograficznych rozproszonych i uregulowanych obecnie w innych ustawach:
- podziały nieruchomości zurbanizowanych (z ustawy o gospodarce nieruchomościami),
- podziały nieruchomości rolnych i leśnych (z ustawy KC),
- scalenie i wymiana gruntów rolnych (z ustawy o scaleniu),
- scalenie i podział nieruchomości (z ustawy o gospodarce nieruchomościami),
- połączenie i ponowny podział nieruchomości (z ustawy o gospodarce nieruchomościami),
- gleboznawcza klasyfikacja gruntów,
- rozgraniczenie gruntów pokrytych wodami (z ustawy prawo wodne),
- obsługa geodezyjna procesów inwestycyjnych i bezpieczeństwa obiektów budowlanych (z ustawy prawo budowlane).
- Wprowadzenia obowiązku doskonalenia zawodowego geodetów uprawnionych.
- Wprowadzenia obowiązku ubezpieczenia OC dla geodetów uprawnionych.
- Wprowadzenia wymogu posiadania uprawnień zawodowych przez osoby kontrolujące materiały przekazywane przez wykonawców do PODGIK.
Ponadto należałoby uprościć tryb prowadzenia rozgraniczeń poprzez upoważnienie geodetów z uprawnieniami do ich prowadzenia, a ostateczne rozstrzygnięcia należałoby do sądów i tryb dokonywania podziałów nieruchomości.
Przedstawiciele Stowarzyszenia Geodetów Polskich zwrócili również uwagę na konieczność jak najszybszego podpisania umów do rozstrzygniętych przetargów oraz szybkie przygotowanie i ogłoszenie przetargów na kolejne, zaplanowane przez GUGiK prace.
W trakcie spotkania została przekazana informacja o najbliższych przedsięwzięciach organizowanych przez Stowarzyszenie, a w których merytorycznie lub poprzez patronat GGK jest zaangażowany:
- VII Ogólnopolskie Seminarium-Szkolenie Biegłych Sądowych z zakresu Geodezji, które odbędzie się w dniach 1-3 września 2016 r – Dąbki, gm. Darłowo.
- XIX Kaliska Konferencja Naukowo – Technicznej na temat: „Modernizacja katastru, informatyzacja PZGiK i interoperacyjność zbiorów danych w aspekcie utworzenia ZSiN i realizacji środków unijnych i środków z RPO w latach 2016-2020”, która odbędzie się w dniach 15-16 września 2016 r.
- V Forum kształcenia w dziedzinie geodezji i kartografii, które odbędzie się w dniach 20-21 października 2016 r.
- XI Konferencja techniczna na temat „Koordynacja usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu”, która odbędzie się w dniach 20-21 października 2016 r. w Legnicy.
Stowarzyszenie Geodetów Polskich liczy również na dalszą dobrą współpracę przy zaplanowanych na 2017 r. cyklicznie organizowanych:
- XXXIX Olimpiadzie Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej.
- Konkursie na najlepsze prace dyplomowe inżynierskie i magisterskie.
- XXIII Międzynarodowe Dni Geodezji Polsko-Czesko-Słowackie, które odbędą się 18 – 20 maja 2017 r. w Warszawie.
Zgodnie z ustaleniami przyjętymi na spotkaniu Stowarzyszenie Geodetów Polskich przedstawi na piśmie swoje uwagi i propozycje.
Prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich Stanisław Cegielski podziękował za zaproszenie na spotkanie i umożliwienie przedstawienia opinii Stowarzyszenia na bieżące problemy dotyczące naszego zawodu.
W.K.